Finał projektu „Woda wolna od butelek”

Zakończyliśmy realizację działań w projekcie „Kształtowanie proekologicznych postaw konsumenckich w zakresie korzystania z wody w opakowaniach jednorazowych” dofinansowanym ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ostatnim roku upowszechnialiśmy dobre praktyki związane z rezygnacją z wody w opakowaniach na rzecz tańszej, przyjaznej środowisku i dobrej jakości wody wodociągowej, która jest już standardem w polskich miastach. Do kranówki przekonywaliśmy zarówno konsumentów, jak i właścicieli restauracji, pubów i kawiarni. W trzech miastach projektu: Łodzi, Krakowie i Warszawie oznakowaliśmy po ok. 50 lokali, w których można poprosić o wodę z kranu zamiast butelkowanej Do rezygnacji z opakowań zachęcaliśmy także podczas trzech edycji gry miejskiej oraz ekowydarzeń plenerowych.

Przeprowadziliśmy trzy szkolenia „Wyzwania Zrównoważonej Gospodarki Opadami Opakowaniowymi w Mieście i w Firmie, podczas których uczestnicy (m.in. samorządowcy i profesjonaliści związani z branżą opakowaniową i rozlewniczą) analizowali problem odpadów opakowaniowych po napojach przykładzie warszawskich i krakowskich lokali gastronomicznych.

Zakończenie projektu „Woda Wolna od Butelek” nie oznacza jednak, że kończymy nasze wysiłki na rzecz racjonalnego podejścia do stosowania opakowań jednorazowych na wodę wśród mieszkańców miast, instytucji miejskich oraz firm, w tym również producentów wody butelkowanej

Promocja picia wody z kranu, obok propozycji wprowadzania butelek zwrotnych i wielorazowych, stanowi oś naszej współpracy z samorządami, wodociągami, przedsiębiorstwami oczyszczania oraz producentami wód i opakowań.

Czytaj dalej